Bitcoin Wikipdia

Posted: September 22, 2016 at 7:45 pm

A bitcoin egy nylt forrskd digitlis fizeteszkz, amelyet 2009. janur 3-n egy ismeretlen (frumos nevn Satoshi Nakamoto) bocstott ki, kzvetlenl a 2008-as amerikai bankvlsg kirobbansa utn. Az elnevezs vonatkozik tovbb a fizeteszkzt kezel nylt forrskd szoftverre, s az azzal ltrehozott elosztott hlzatra is.

A tbbi elektronikus fizeteszkztl eltren a bitcoin nem fgg kzponti kibocstktl s hatsgoktl. A bitcoin a peer-to-peer hlzat csompontjai ltal trolt elosztott adatbzisra tmaszkodik. Az adatbzis tartalmazza a fizetsek adatait, garantlva az elektronikus fizeteszkzkkel szembeni alapvet kvetelmnyeket. A biztonsgot digitlis alrsok s proof-of-work rendszer adja.[2]

A bitcoinok biztonsgosan trolhatk egy pnztrcafjlban, szemlyi szmtgpen, mobiltelefonon, kls adathordzkon, vagy felh alap szolgltatknl, kldskhz s fogadsukhoz pedig csak a kld illetve a fogad bitcoincme szksges. A peer-to-peer felpts s a kzponti irnyts hinya megakadlyozza brmilyen hatsg szmra, hogy a forgalomban lev pnzmennyisget s tranzakcikat kontrolllja vagy befolysolja, ami lehetetlenn teszi a manipulcit s inflci gerjesztst.

Nem hivatalos jellege miatt ISO kdja nincs, de ltalnosan hasznlt megjellse a BTC.

A bitcoint szmos erre specializldott devizatzsde weblapon lehet amerikai dollrra s nhny ms devizra tvltani, illetve vissza, fizetsnl online es "offline" kereskedk/szolgltatk egyarnt elfogadjk, szmuk jelentsen n. Egyes szolgltatk lehetv teszik kereskedk szmra bitcoin elfogadst olyan mdon, hogy a keresked azonnal dollrban vagy egyb szoksos devizban kapja meg a bevtelt. Ezen kvl hasznlhat kzrdek felajnlsokra egyes szervezeteknl.[3]

Mivel a fizets nem egy kzponton keresztl zajlik, a mr megtrtnt tranzakcik visszafordtsra nincs md, szemben a hagyomnyos banki rendszerekkel, ahol csals gyanja esetn, vagy egyb okokbl a bankok s ms pnzintzetek sztornzhatjk a korbban jvhagyott kifizetst.

Ellenttben az orszgok ltal kibocstott fizeteszkzkkel, a bitcoinnak nincs kzponti kibocstja, amely az rfolyam stabilits vagy egyb rdekek szerint intervencit, vagy egyb akcit hajtana vgre.[4] 2013 novemberig valamivel tbb mint 12 milli bitcoin jtt ltre, ezt a szmot a hlzat algoritmikusan hatrozza meg, ahogy azt Nakamoto cikkben lerta. A monetris bvls mrtke elre ismert s brki szmra kvethet, az sszes bitcoinok szma idvel 21 millihoz tart, 2013-ra a teljes mennyisg fele, 2017-re hromnegyede fog rendelkezsre llni. A hatr kzeledtvel a bitcoinok rtke nvekedni kezdhet, deflcihoz vezetve, amennyiben a pnzre a kereslet tovbb n. Ugyanakkor a bitcoinok 8 tizedesjegyig oszthatak, gy ez technikai akadlyt nem jelent, szemben a megszokott pnzeszkzkkel.

A bvls cskken teme sztnzi a korai elfogadkat, akik mg alacsonyabb korai rfolyam mellett jutnak bitcoinokhoz, gy segtve a rendszer sikerre vitelt. A korai elfogadknak ez a kedvezmnyezse szmos kritikt eredmnyezett, gyakran piramisjtkhoz hasonltva a rendszert, m a tmogatk szerint ez az sztnz szksges ahhoz, hogy a hlzat s az infrastruktra beinduljon, egy arnyosabb rszeseds nem ellenslyozn megfelelen azt a kockzatot amit egy j, nem tesztelt fizetsi rendszer hasznlata jelent.[5]

Mivel a tranzakcikat az egsz hlzat fel sztkldik a csompontok, azok teljesen nyilvnosak. Szemben a hagyomnyos pnzgyi intzetekkel, amelyek az gyfelek magnszfrjt a tranzakcikra vonatkoz informcik visszatartsval vdik, ezt a Bitcoin rendszerben az biztostja, hogy a cmek tulajdonosra vonatkoz informcik nem ismertek. Ha pldul Alz kld Bobnak 12 BTC sszeget, akkor a nyilvnos adatok kztt csak az ltszik, hogy kt cm kztt 12 BTC sszeg mozgott. Hacsak valamilyen oknl fogva a rsztvevk nem hozzk nyilvnossgra, hogy az adott cmeknek k a tulajdonosai, szinte lehetetlen ket sszekapcsolni. Ugyanakkor ha egy cmrl egyszer mr kiderlt, hogy kihez tartozik, az ahhoz tartoz korbbi tranzakcik is visszakereshetek.

A hlzaton s az elosztottan trolt adatbzisban a tranzakciknl a kifizet s a kedvezmnyezett kizrlag a bitcoincmvel jelenik meg. Ez a cm nem ms, mint egy kriptogrfiai kulcspr publikus fele, amely lehetv teszi a cm tulajdonosnak (aki a privt kulcsot egyedl birtokolja), hogy a cmn lv egyenleg terhre kiadott tranzakcikat alrja. Mivel egy szemly brmennyi cmet ltrehozhat magnak, amelyekrl nem derl ki, hogy egy emberhez tartoznak, a pnz mozgsnak kvetse szinte lehetetlen.

A hlzatot alkot csompontok kztt nincs kiemelt szerep, a jelenlegi megvalsts szerint mindegyikk a teljes adatbzist trolja, gy a rendszer brmekkora szm csompont kiesse esetn is tovbb mkdik.

Az anonimitst s a kzponti kontroll hinyt elnysnek tallhatjk az illeglis zletet folytatk is. A rendszerrel szembeni egyik leggyakoribb kritika szerint mkdse elsegti a trvnytelen zletek lebonyoltst, s emiatt az egsz fizetsi rendszert illeglisnak kell tekinteni.[6] A trvnyessgi agglyokra egy Bitcoint hasznl drogkeresked weblap irnytotta r a figyelmet.[7]

A Bitcoin protokoll a Nakamoto Satoshi cikkben[8] lert s ltala kzztett kliensben megvalstott elveket kveti.

A nyilvnos kulcs digitlis alrs segtsgvel lehetsg van ellenrizni, hogy egy adott cm tulajdonosa valban hozzjrult-e a cmhez tartoz egyenleg terhre trtn fizetshez. Az egyenleg ellenrzse az adott cmre korbban berkez, hasonlkppen alrt tranzakcik lekrdezsvel oldhat meg. A hlzatban rszt vev felhasznlk mindegyiknek van legalbb egy pnztrcja, amelyben helyben generlt nyilvnos-privt kulcsprok tallhatak. Tranzakci alrshoz a kliensprogram a privt kulcsot hasznlja. Fizets fogadshoz a nyilvnos kulcs egy olvashat formjt kell a msik flnek megadni. Ez az olvashat forma ltalban 33 krli szm karakterbl ll, s mindig egyessel kezddik, mint pldul 15VzdkAvVpZsVAhw84esj14GVXbzUm9VTk.

Az alapvet problma a fentiek biztostsa mellett annak megakadlyozsa, hogy valaki a birtokban lv pnzt tbbszr elkltse. Ennek megakadlyozsra az adatbzis 10 percenknt bvl egy-egy blokkal, ahol az j blokkot egy vletlenszeren vlasztott csompont lltja ssze nllan gy, hogy abban ne legyen tlklts. Az adatbzisba gy bekerlt blokkban szerepl tranzakcikat a tbbi csompont megtrtntnek fogadja el.

Mivel a kvetkez blokkot elllt rsztvev kivlasztsa vletlenszeren trtnik, elfordulhat, hogy tbb blokk jn ltre, egyes csompontok pedig a ksbbi blokkok ltrehozshoz nem ugyanazokat az elzmnyeket hasznljk. A hlzat tagjai az ltaluk elrhet blokkok kzl azokat fogadjk el rvnyesnek amelyekbl a leghosszabb lnc llthat el.

Annak rdekben, hogy ezt kihasznlva ne lehessen egy korbban mr elfogadott tranzakcit meg nem trtntt tenni, az j blokkok adatbzishoz adst a protokoll szndkosan nehzz teszi. A csompontoknak egy j blokk kzzttelekor bizonytaniuk kell, hogy jelents szmtsi teljestmnyt ignyl, nehz kriptogrfiai feladatot oldottak meg, ennek megkvetelt mrtke pedig folyamatosan gy van szablyozva, hogy a hlzaton krlbell 10 percenknt egy csompont legyen kpes ezt teljesteni. Ennek eredmnyeknt a hlzaton a tbbsgi dntst a mgttes szmtsi kapacits hatrozza meg. A hlzat feletti ellenrzs tvtelhez legalbb akkora szmtsi teljestmnyre van szksg, ami a hlzat tbb mint felt adja.

A szksges szmtsi teljestmny felajnlsnak sztnzsre minden egyes kzztett blokk utn a kzztev csompont rszesl az jonnan ltrejtt pnzbl, amelyet a sajt cmre rhat. Jelenleg minden blokkrt 25 Bitcoin jr, ez a ksbbiekben cskkenni fog, a protokoll ltal meghatrozott temben. Az gy kiosztott bitcoinok begyjtsre irnyul erfesztsek eredmnyeknt a hivatalos klienstl fggetlen clprogramok jttek ltre, amelyek kizrlagos clja a minl nagyobb szmtsi kapacits hlzatba kapcsolsa s gy ennek a jutalomnak az elnyerse. Ezt a folyamatot szoktk bnyszatnak (mining) nevezni, utalva arra, hogy a nemesfmek bnyszathoz hasonlan j rtkhordoz kerl forgalomba. Jelenleg a kapacits nagy rszt videkrtyk ltalnos cl processzorn fut clprogramok adjk.

Annak rdekben, hogy a 21 millis hatrhoz kzeledve is fenntarthat legyen az sztnzs, lehetsg van a tranzakcikhoz jutalk belltsra. Az egyes blokkokban szerepl tranzakcikhoz tartoz jutalkokat az adott blokkot kzztev node sajt cmre rhatja, gy sztnzve a blokkok ltrehozst. Ez azonban nem ktelez, jelenleg az tranzakcik nagy rsze jutalk nlkl trtnik.

Ahhoz hogy minden cmhez tartoz egyenleg ellenrizhet legyen, a korbbi tranzakcik mindegyikt trolni kell, gy az adatbzis mrete folyamatosan n. A mkdsi elv miatt legalbb nhny csompontnak trolnia kell a teljes adatbzist, de nem kell felttlenl az sszesnek. Jelenleg (2011 jnius) az adatbzis alig pr szz megabjt, gy minden kliens megkapja a teljes msolatot az els indts utn nem sokkal.

Nakamoto elkpzelse szerint ha az adatbzis nagyobb vlik, olyan kliensekre lesz szksg, amelyek az adatbzisnak csak a relevns rszt troljk. Erre a clra egy olyan Merkle fa szolgl, ami lehetv teszi, hogy a kliens az adatbzisnak olyan rszeit eldobja, amikrl tudja, hogy a jvben nem lesz r szksge, mikzben a megmarad rsz kriptogrfiai integritsa megmarad.

Az eredeti nylt forrskd kliens minden nagyobb platformra lefordtott vltozatban is elrhet, a bitcoinok kldshez s fogadshoz szksges minden funkcit tartalmaz, folyamatosan fejlesztik. A blokkok generlsra azonban csak a CPU hasznlatval kpes, GPU-alap generlshoz kln szoftver szksges.

A C++-ban rt kliensen kvl elrhetek ms kliensek is, a projekt kzponti oldaln az rdekldk ttekintst kaphatnak az elrhet alternatvkrl. Az jabb kliensek egy rsze nem ignyli a teljes blokklnc letltst, ehelyett egy tvoli gpen fut teljes bitcoin kliensre tmaszkodik, gy lnyegesen egyszerbben hasznlhat. (pl. Multibit, electrum)

A blokkok kzzttelhez szksges kriptogrfiai feladatok megoldsra klnll, nylt forrskd programok szolglnak, amelyek tbbsge a modern, programozhat grafikus hardvereket hasznlja a hlzat ltal ignyelt nehz kriptogrfiai feladat elvgzsre. Mivel a csompontok nagy szma miatt ma mr egy-egy felhasznlnak elenyszen kis eslye van egy blokkot megoldani s az rte jr jutalmat megszerezni, ezeket a programokat lehetsg van gy belltani, hogy egy szerver irnytsa alatt kzsen dolgozzanak. Ekkor ha az egyttmkd programok kzl egy megtallja a megoldst, a jutalmon osztoznak a rsztvevk.

A Bitcoin f fejlesztje Satoshi Nakamoto lnven publiklta a szoftvert. Ksbb Craig Steven Wright azt lltotta, hogy Satoshi,[9] de ksbb hitelt rdemlen nem tmasztotta ezt al. Sokig hittk, hogy Satoshi Nakamoto egy japn programoz, de ennek ellentmondott precz brit formai angolsga, amivel lerta a rendszert, s az amerikai szlengje, amivel frumozott, ami azt engedi felttelezni, hogy inkbb egy csoport ll a Bitcoin kibocstsa mgtt mintsem egy konkrt szemly. A Bitcoin szoftvert Satoshi Nakamoto eredetileg Windowsra rta csak meg, a linuxos vltozat ltrehozsban nagy szerepet jtszott Martti Malmi.

A legels blokkban az albbi zenet szerepel:

"The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks"

Ami magyar nyelvre sz szerint fordtva a kvetkezket jelenti:

"The Times 2009. janur 3., a pnzgyminiszter a hatrn van a bankok msodik kisegtsnek."

Megoszlanak a vlemnyek arrl, hogy ez milyen cllal kerlt bele, egyesek szerint csupn idblyegz szerept tlti be (az els blokk a tovbbiakkal ellenttben rtelemszeren nem tud korbbiakra hivatkozni s gy bizonytani, hogy adott idpont utn jtt ltre), msok az zenetet a pnzgyi rendszer kritikjaknt vlik rtelmezni.

A bitcoint folyamatosan szmos kritika ri, jogi, gazdasgi, technolgiai megfontolsok alapjn egyarnt.

A nvnlklisg kivl terep a bnzk szmra: pnzmosshoz, nvtelen zsarolshoz hasznlhat, gyerekporn s illeglis hacker tevkenysg fizetsge lehet, br az amerikai szentus tagjai is megjegyeztk, hogy illeglis tevkenysg folytatshoz a kszpnz a leghatkonyabb fizet eszkz.

A kzponti rszablyozs hinya az rfolyamot nagyon vltozkonny teszi, a teljes monetris bzishoz kpest alacsony forgalom mellett mozg r pedig gyakran szlssges mozgsokat, hirtelen felfutsokat s drasztikus sszeomlsokat eredmnyez. Emiatt s a korai hasznlk ltal birtokolt nagy mennyisg bitcoin miatt szoktk piramisjtkhoz hasonltani a rendszert.

A tranzakcik visszafordthatatlansga egyes esetekben megnehezti a vsrlk tversekkel szembeni vdelmt, valamint a hagyomnyos banki rendszerekkel ellenttben ha valamilyen rosszindulat program eltulajdont bitcoinokat, azokat a hagyomnyos bankszmlkkal ellenttben eslytelen visszaszerezni. Ezt a kritikt azonban a rendszert hasznlk azon az alapon utastjk el, hogy a tradicionlis rendszerekben a kresemny utni kompenzci nem ingyenes, hanem be van ptve a pnzgyi szolgltatk zleti modelljbe. A bitcoin protocol bta, fejleszts alatt ll, tbbek kztt a beptett "escrow" funkci sem aktv mg.

A hlzat biztonsgt garantl s frissen kibocstott bitcoinokkal jutalmazott bnyszs 2013-ra jelents iparr ntt, az egymssal versenyz szereplk hatalmas szmtsi erforrsokat zemeltetnek. Ez hatalmas hardver- s energiaignnyel jr, ami sokak szerint flsleges s tlz trsadalmi kltsg egy fizetsi rendszer fenntartsrt. Ez a kritika sem felttlenl rendelkezik alappal, amg nincs rendelkezsre ll pontos adat a megszokott pnzgyi szolgltatk energia ignyrl, az egsz rendszert figyelembe vve (POS eszkzk, ATM-ek, banki pletek, stb). Ezekkel szemben a bitcoin rendszer llandan zemel, kzpontostatlan mivolta miatt nincs sznet a szolgltatsban.

Ez a szcikk rszben vagy egszben a Bitcoin cm angol Wikipdia-szcikk ezen vltozatnak fordtsn alapul. Az eredeti cikk szerkesztit annak laptrtnete sorolja fel.

Follow this link:
Bitcoin Wikipdia

Related Posts